تبلیغات
بانو - غذای كودك در هفت ماهگی
یکشنبه 7 آذر 1389

غذای كودك در هفت ماهگی

   نوشته شده توسط: رز    

غذای كودك در هفت ماهگی
 
مواد لازم
فرنی
1- آرد برنج یك قاشق مرباخوری سرصاف

2- شكر نصف قاشق مرباخوری سرصاف

3- شیر (ترجیحاً شیر مادر) 5 قاشق مرباخوری
حریره بادام
بادام شیرین 5 عدد

آرد برنج یك قاشق مرباخوری سرصاف

شكر نصف قاشق مرباخوری سرصاف

شیرپاستوریزه 120 سی سی معادل نصف لیوان معمولی
برچسب عنوان2
مقدار عنوان2
 
چگونگی تهیه
شروع غذای كمكی با فرنی آرد برنج است كه روز اول از یك قاشق مرباخوری یك بار در روز (ظهر) شروع شده و كم كم به مقدار و دفعات آن اضافه می‌شود به طوری كه روز دوم به دو قاشق مرباخوری (یك قاشق ظهر و یك قاشق عصر), روز سوم به سه قاشق مرباخوری (ظهر و عصر و شب هر بار یك قاشق), روز چهارم به 4 قاشق مرباخوری (صبح, ظهر, عصر و شب هر بار یك قاشق) روز پنجم به 8 قاشق مرباخوری(صبح, ظهر, عصر و شب هر بار 2 قاشق) و روز ششم و هفتم به 12 قاشق مرباخوری(صبح, ظهر, عصر و شب هر بار 3 قاشق) می‌رسد.
توجه:1- با شروع غذای كمكی, دادن آب جوشیده خنك شده به دفعات و حجم مورد علاقه شیرخوار, لازم است.

2- علاوه بر قطره مولتی ویتامین (15 تا 25 قطره در روز) استفاده از قطره آهن (15 قطره در روز) یا شربت آهن به مقدار 5/1 cc (معادل 5/12 میلی گرم) ضروری است.

3- اگر از قطره‌هایی استفاده می شود كه هم مولتی ویتامین و هم آهن دارند 30 قطره در روز كافی بوده و نیازی به استفاده از قطره یا شربت آهن و یا ویتامین به طور جداگانه نیست.

4- توصیه می‌شود دادن قطره آهن و قطره مولتی ویتامین به كودك, تا 2 سالگی ادامه داشته باشد.

5- بعد از دادن قطره یا شربت آهن به شیرخوار علاوه بر خوراندن كمی آب جوشیده سالم به او, باید دندانهای او را با پارچه تمیزی پاك كرد یا مسواك زد.

طرز تهیه فرنی

برای تهیه فرنی از 2 روش زیر می‌توان استفاده كرد:
روش اول:

1- آرد برنج یك قاشق مرباخوری سرصاف

2- شكر نصف قاشق مرباخوری سرصاف

3- شیر (ترجیحاً شیر مادر) 5 قاشق مرباخوری

آرد برنج باید اول با كمی آب و شكر (به میزان فوق) كاملاً پخته شود سپس 5 قاشق مرباخوری شیر اضافه گردد. قوام فرنی باید كمی بیشتر از شیرمادر باشد. اگر از شیری به جز شیر مادر استفاده می‌شود حتماً باید قبلاً جوشانده شود.
روش دوم:

1- آرد برنج یك قاشق مرباخوری سرصاف

2- شكر نصف قاشق مرباخوری سرصاف

3- شیرپاستوریزه 120 سی سی (معادل نصف لیوان معمولی)

در این روش اول 120 سی سی شیر پاستوریزه را به مدت 10 دقیقه می‌جوشانند, سپس آب جوشیده خنك شده را به آن اضافه می كنند تا حجم شیر مجدداً به 120 سی سی برسد بعد آرد و شكر را به شیر اضافه می‌كنند و مجدداً حرارت می‌دهند تا به قوام فرنی برسد.

هفته دوم ماه هفتم

در این هفته می‌توان حریره بادام را به رژیم غذایی كودك اضافه نمود. شروع آن نیز مانند فرنی از یك قاشق مرباخوری یك بار در روز تا روز ششم و هفتم به 12 قاشق مرباخوری در روز برسد. فراموش نشود كه در این هفته به تدریج كه مقدار و دفعات تغذیه با حریره بادام افزایش می‌یابد مقدار و دفعات تغذیه با فرنی كم می‌شود بنابراین در هر وعده و یا در تمام دفعات می‌توان حریره بادام را جایگزین فرنی نمود.
طرز تهیه حریره بادام

بادام شیرین 5 عدد

آرد برنج یك قاشق مرباخوری سرصاف

شكر نصف قاشق مرباخوری سرصاف

شیرپاستوریزه 120 سی سی معادل نصف لیوان معمولی

اول بادام ها را حدود چند ساعت در آب جوش خیس كرده, پوست آن را جدا نموده و نرم می كنند (با رنده یا هر وسیله دیگری كه در خانه وجود دارد) سپس همراه با آرد برنج و شكر در شیر آن قدر می‌جوشانند تا قوامی مثل فرنی پیدا كند.
دو هفته آخر ماه هفتم

ضمن ادامه تغذیه با شیر مادر قبل از هر وعده غذای كمكی, در این دو هفته شیرخوار با غذای جدیدی آشنا شده و سوپ به رژیم غذایی او اضافه می شود. بدین ترتیب كه روز اول, صبح و عصر و شب هر بار از سه قاشق مرباخوری فرنی یا حریره بادام استفاده می‌كند و ظهر علاوه بر فرنی یا حریره بادام, یك قاشق مرباخوری سوپ هم می‌خورد. به این ترتیب هر روز یك قاشق مرباخوری به سوپ ظهر و شب اضافه ولی از فرنی یا حریره بادام كم می شود تا بر حسب اشتهای كودك, مقدار سوپ به 3 تا 6 قاشق مرباخوری در هر وعده برسد.
برای سهولت كار و رعایت تنوع در غذای شیرخوار می‌توان یك روز در میان از فرنی و حریره بادام استفاده كرد.
طرز تهیه سوپ

گوشت بدون چربی به اندازه یك تكه خورشتی(معمولاً به اندازه یك تخم مرغ متوسط) به ترتیب اولویت و ارجحیت گوشت گوسفند, مرغ, گوساله.

برنج یك قاشق مرباخوری

هویج متوسط یك سوم

بعد از اینكه گوشت كمی پخته شد برنج و هویج اضافه می شود. پس از پختن كامل, باید همه مواد سوپ را مخلوط و نرم كرد تا به غلظت فرنی برسد.
توجه:

1- هر سه روز یك بار یك نوع سبزی به سوپ اضافه می شود مانند جعفری, گشنیز, لوبیا سبز, كدوسبز, كرفس و …


2- به سوپ, نمك, شكر یا چاشنی نباید اضافه كرد.
3- بهتر است, كدو, كرفس و لوبیا سبز را اول پخته و بعد به سوپ اضافه كنند.
4- سبزی‌ها باید در آخرین لحظات پخت اضافه شود. در ظرف را نیز می‌بندند تا ویتامین های آن از بین نرود.
5- اسفناج تا یك سالگی مجاز نبوده و نباید به سوپ شیرخوار اضافه شود.
HyperLink