تبلیغات
بانو - شاه پسند
یکشنبه 7 آذر 1389

شاه پسند

   نوشته شده توسط: رز    


کلیات گیاه شناسی


شاه پسند وحشی از گیاهانی است که در روم قدیم مورد پرستش و تقدیس مردم بود و از آن برای تبرک خانه ها و معابد استفاده می کردند . چون دارای خاصیت ضد خونریزی است گفته می شود که آنرا روی زخم های مسیح ریختند و خونریزی قطع شد و روی این اصل در قدیم به آن گیاه صلیب Herb of the Cross می گفتند .
این گیاه در نواحی جنوب آسیا ، آفریقا و اروپا در حاشیه جاده ها و دشت ها و مزارع می رویند در ایران در مناطق شمال ایران و اطراف تهران ، فارس ، شیراز و نواحی جنوب می روید .
قسمت مورد استفاده این گیاه برگها و سر شاخه های سبز آن است در اثر مالش دادن بوی مطبوعی در تمام قسمت های این گیاه منتشر می شود ولی طعم آن گس و تلخ است
ترکیبات شیمیایی
شاه پسند وحشی دارای مواد شیمیایی مختلفی نظیر تانن ،‌موسیلاژ ، ساپونین ، وربی نالین Verbenalin ، بتاکاروتن و ماده ای تلخ می باشد .

خواص داروئی

شاه پسند وحشی از نظر طب قدیم ایران سرد و خشک است

1.قابض و ضد تشنج است
2.برای از بین بردن آب آوردگی بدن مفید است و بدین منظور باید آنرا با ملاس چغندر خورد .
3.برای تقویت قلب مفید است .
4.خون را تمیز و تصفیه می کند .
5.عرق آور است .
6.مقدار شیر را در مادران شیرده زیاد می کند .
7.کر م معده را کشته و از بین می برد .
8.خلط آور است .
9.برای برطرف کردن سرماخوردگی مفید است .
10.کمیود ویتامین C را درمان می کند .
11.برای درمان ناراحتی های پوستی مفید است .
12.بیماری زردی را برطرف می کند .
13.برای رفع خونریزی لثه مفید است .
14.سنگ کلیه و مثانه را خارج می سازد.

استفاده خارجی1.برای ورم مخاط دهان و گلو ، جوشانده آنرا غرغره کنید .
2.کمپرس آنرا روی ضرب دیدگی بگذارید .
3.زخم و بریدگیها را با ضماد آن درمان کنید .
4.برای رفع خستگی پس از کار روزانه از حمام شاه پسند استفاده کنید بدین منظور مقدار 200 گرم برگهای گیاه را در دولیتر آب ریخته و حرارت دهید تا بجوش آید سپس آنرا روی چراغ برداشته و بگذارید مدت 15 دم بکشد بعد آنرا صاف کرده و در وان حمام بریزید و برای مدت 20 دقیقه در آن دراز بکشید تا خستگی عضلات برطرف شود .

طرز استفاده  دم کرده :
یک قاشق چایخوری برگهای خشک شده این گیاه را در یک فنجان آب جوش ریخته و برای مدت 10 دقیقه دم کنید سپس صاف کرده و به مقدار یک فنجان سه بار در روز بنوشید .
جوشانده :
مقدار 40-50 گرم برگهای خشک شده این گیاه را در یک لیتر آب جوش ریخته وب گذارید بمدت 5 دقیقه بارامی بجوشد سپس آنرا صاف کنید .

اسانس : قوی تر از تنطوره می باشد و از مغازه برخی از داروخانه ها می توان خریداری کرد مقدار مصرف آن یک تا دوقطره در یک لیوان آب می باشد .

مضرات : خوردن زیاد این گیاه ضربان قلب را کم می کند و باعث تحریک روده ها و رحم می شود بنابراین کسانیکه ناراحتی قلبی دارند و یا خانم های حامله باید در خوردن آن احتیاط کنند .